BERKSHIRE COUNTY CHAMPIONSHIPS

BERKSHIRE JUNIOR COUNTY CHAMPIONSHIPS

The Berkshire Junior County Championships always held in the last week of August, and are the highlight of the Berkshire Tennis calendar with Berkshire players from every part of the county taking part each year.  The emphasis is to celebrate tennis in the county by bringing Berkshire players, with all ages and abilities together, to compete in this event.


Berkshire Junior County Championships - 23-28 August 2021

Congratulations to all the winners and runners up.     We hope that all who took part enjoyed the experience and had a great time at this year's event.    We look forward to seeing  you again next year.

A huge thank you to tournament referee , Selena Coburn, who put on a spectacular event this year.

Thank you to everyone involved in organising, scoring, officiating and generally making the tournament happen. 

Some of the hightlights this year:

 

                                    

 

                   

 

                      

 

                

 

             

 

             

 

            

 

              

 

             

 

         

 

               

WINNERS & RUNNERS UP

8U BS - George Craven - Matthew Winton

8U GS - Isabelle Craven - Cerys Jain

9U BS - Salim Bushnaq - George Craven

9U GS - Nishta Kesavan - Victoria Ariana Florea

10U BS - Henry Byrnes - Aditya Dhoke

10U GS - Prisha Mehta - Anna Bates

11U BS - Finley Bennett  - Henry Byrnes

11U GS - Prisha Mehta - Leila Liu

12U BS - Rachit Singh - Matty Barber

12U GS - Elizabeth Surkova - Grace Hayden

14U BS - Daniel Joita - Oliver Dickason

14U GS - Lizzy Burrows - Namfon Avellano

16U BS - Edward Draper - Ben Deller

16U GS - Lily Doherty - Zahra Ahmed

18U BS - Leonardo Santoro-Fergusson - Gregor Webster

18U GS - Lily Doherty - Mariam Balat [1]

14U BD - Oliver Dickason/Daniel Joita  - Marcel JesenkoConrad Plum

14U GD - Lizzy Burrows/Cara Field - Namfon Avellano/Gabriella Rust-Deye

18U BD - Alexander Okonkwo /Leonardo Santoro-Fergusson - Farzan Ahmad/Edward Draper

18U GD - Lily Doherty/Shreya Walia - Zahra Ahmed/Mariam Balat

2021 full results are available  HERE


 

Bershire Junior County Championships: 24-28 August 2020.   

Due to Covid-19 protocols, this years event will be Grade 6 with no 8U and 9U events.  The full results are available here

10 & Under Boys Champion – Finley Bennett

10 & Under Gilrs Champion – Esha Batth

11 & Under Boys Champion – Daniel Joita

11 & Under Girls Champion – Isabella Makuch

12 & Under Boys Champion – Daniel Joita

12 & Under Girls Champion – Isabella Makuch

14 & Under Boys Champion - Louis Huntiung

14 & Under Gilrs Champion - Lizzy Burrows

16 & Under Boys Champion  – Edward Draper

16 & Under Gilrs Champion  – Lily Doherty

18 & Under Boys Champion  – Edward Draper

18 & Under Girls Champion – Leontina Slovak

Roll of Honour 2019 Winners and Runner’s Up

10 & Under Boys Champion – Conrad Plum

10 & Under Girls Champion – Isabella Makuch

14 & Under Boys Doubles Champions – Ben Deller & Marcus Longfield

16 & Under Girls Singles Champion – Leontina Slovak

18 & Under Girls Singles Champion – Leontina Slovak

10 & Under Girls Runner Up – Grace Hayden

10 & Under Boys Runner Up – Daniel Joita

Girls 14 & Under Doubles Runners Up – Isabella Findel-Hawkins & Zahra Ahmed