Middlesex Summer Leagues 2019

The LTA website showing Summer League fixtures & results in date order is here >>

Mens I

Division: 2
Captain: Jeremy Tuck
Practice: Tuesdays 7:00pm to 9:30pm
Full LTA fixtures and results lists: here>>

Mon 13 May: Barnet II / Summer / Away
Lost 13-11 / Jeremy Tuck & James Entwisle / Dan Morgan & Phil Bettles / Cormac Newark & Dave Sharp

Tue 25 Jun: Vicars Moor III / Summer / Home
Won 14-10 / James Entwisle & Phil Bettles / Cormac Newark & Dave Sharp / Jeremy Tuck & Danny White

Tue 2 Jul: Coolhurst IV / Summer / Home
Won 16-8 / Jeremy Tuck & James Entwisle / Phil Bettles & Dan Morgan / Cormac Newark & Dave Sharp 

Tue 16 Jul: Conway II / Summer / Home
Won 20-4 / Jeremy Tuck & James Entwisle / Phil Bettles & Dan Morgan / Cormac Newark & Dave Sharp 

Wed 24 Jul: Highgate Cricket II / Summer / Away
Won 6-18 / James Entwisle & Phil Bettles / Cormac Newark & Dave Sharp / Jeremy Tuck & Noah Wells

Thu 8 Aug: Pavilion I / Summer / Away
Won 4-20 / James Entwisle & Phil Bettles / Jeremy Tuck & Dan Morgan / Ralph Kanfer & Sam Margolis

Previous seasons: 
2019 / Div 2 / Final Place 2 / Played 6 / Won 5 / Lost 1 / Drew 0
2018 / Div 2 / Final place 4 / Played 6 / Won 1 / Lost 4 / Drew 1
2017 / Div 2 / Final place 5 / Played 6 / Won 3 / Lost 3 / Drew 0
2016 / Div 1 / Final place 7 / Played 7 / Won 2 / Lost 4 / Drew 1
2015 / Div 1 / Final place 5 / Played 7 / Won 3 / Lost 3 / Drew 1
2014 / Div 2 / Final place 1 / Played 7 / Won 5 / Lost 1 / Drew 1
2013 / Div 1 / Final place 7 / Played 7 / Won 1 / Lost 6 / Drew 0
2012 / Div 1 / Final place 7 / Played 7 / Won 2 / Lost 5 / Drew 0
2011 / Inter / Final place 7 / Played 7 / Won 2 / Lost 5 / Drew 0 
2010 / Inter / Final place 6 / Played 6 / Won 2 / Lost 4 / Drew 0 
2009 / Div 1 / Final place 1 / Played 7 / Won 6 / Lost 1 / Drew 0 

Mens II

Division: 5
Captain: David Crout
Practice: Tuesdays 7:00pm to 9:30pm
Full LTA fixtures and results lists: here>> 

Fri 3 May: Conway III / Summer / Away 
Lost 15-9 / Danny White & David Crout / Noah Wells & Ralph Kanfer / Cormac Newark & Florian Newark

Tue 14 May: Wood Vale I / Summer / Home
Won 15-9 / Tony Miller & Florian Newark / Noah Wells & Ralph Kanfer / David Crout & Cormac Newark

Wed 5 Jun: Highgate Cricket IV / Summer / Away
Lost 13-11 / Ralph Kanfer & Sam Margolis / Danny White & Noah Wells / Florian Newark & Robby Jacobs

Tue 11 Jun: Bush Hill Park II / Summer / Home
Won 24-0 / Ralph Kanfer & Sam Margolis / Tim Brennan & Noah Wells / David Crout & Danny White

Tue 25 Jun: Enfield I / Summer / Away 
Lost 14-10 /  Tim Brennan & David Crout / Ralph Kanfer & Sam Margolis / Andrew Holden & Florian Newark

Tue 9 Jul: Coolhurst VI / Summer / Home
Won 18-6 / Ralph Kanfer & Sam Margolis / David Crout & Danny White / Tim Brennan & Florian Newark

Fri 2 Aug: Highbury II / Summer / Away 
Drew 12-12 / Ralph Kanfer & Sam Margolis / Tim Brennan & David Crout / Florian Newark & Robby Jacobs

Previous seasons:
2019 / Div 5 / Final place 3 / Played 7 / Won 3 / Lost 3 / Drew 1
2018 / Div 5 / Final place 5 / Played 7 / Won 3 / Lost 4 / Drew 0
2017 / Div 4 / Final place 7 / Played 7 / Won 1 / Lost 6 / Drew 0
2016 / Div 4 / Final place 6 / Played 7 / Won 2 / Lost 5 / Drew 0
2015 / Div 5 / Final place 2 / Played 7 / Won 6 / Lost 1 / Drew 0
2014 / Div 5 / Final place 6 / Played 7 / Won 4 / Lost 3 / Drew 0
2013 / Div 6 / Final place 1 / Played 7 / Won 6 / Lost 0 / Drew 1
2012 / Div 6 / Final place 3 / Played 7 / Won 3 / Lost 3 / Drew 1
2011 / Div 6 / Final place 7 / Played 7 / Won 1 / Lost 5 / Drew 1 
2010 / Div 5 / Final place 8 / Played 7 / Won 0 / Lost 7 / Drew 0 
2009 / Div 2 / Final place 6 / Played 7 / Won 4 / Lost 2 / Drew 1

Mens III

Division: 8
Captain: Andrew Holden
Practice: Mondays 7:00pm to 9:30pm
Full LTA fixtures and results lists: here>> 

Thu 9 May: Vicars Moor VI / Summer / Home
Won 18-6 / Andrew Holden & Miles Hooton / Neil Patten & Jerry Whittaker / David Day & Fred Morris

Mon 3 Jun: Potters Bar IV / Summer / Home
Won 22-2 / Stephen Nussey & Neil Patten / Jerry Whitaker & Andrew Wilks / David Day & Andrew Holden

Thu 20 Jun: Potters Bar III / Summer / Away
Drew 12-12 / Andrew Holden & Miles Hooton / Neil Patten & Andrew Wilks / David Day & Martin Adler

Mon 1 Jul: Winchmore Hill II / Summer / Home
Won 17-7 / Stephen Nussey & Neil Patten / Jerry Whittaker & Andrew Wilks / Fred Morris & Tibor Szemmelveisz

Mon 8 Jul: Conway V / Summer / Home
Won 24-0 / Jerry Whittaker & Andrew Wilks / Andrew Holden & Neil Patten / Tibor Szemmelveisz & Joe Antoniou

Thu 25 Jul: Wood Vale II / Summer / Away
Won 0-21 (Match not played due to hot weather)

Previous seasons:
2019 / Div 8 / Final place 1 / Played 6 / Won 5 / Lost 0 / Drew 1
2018 / Div 8 / Final place 7 / Played 7 / Won 2 / Lost 5 / Drew 0 
2017 / Div 8 / Final place 5 / Played 7 / Won 3 / Lost 3 / Drew 1
2016 / Div 8 / Final place 5 / Played 7 / Won 3 / Lost 4 / Drew 0
2015 / Div 8 / Final place 3 / Played 7 / Won 3 / Lost 3 / Drew 1
2014 / Div 7 / Final place 7 / Played 7 / Won 0 / Lost 6 / Drew 1
2013 / Div 7 / Final place 4 / Played 7 / Won 5 / Lost 1 / Drew 1
2012 / Div 8 / Final place 1 / Played 6 / Won 6 / Lost 0 / Drew 0
2011 / Div 9 / Final place 2 / Played 7 / Won 5 / Lost 2 / Drew 0 
2010 / Div 10 / Final place 2 / Played 7 / Won 7 / Lost 0 / Drew 0 
2009 / Div 7 / Final place 2 / Played 8 / Won 5 / Lost 2 / Drew 1

Ladies I

Division: Intermediate
Captain: Grainne White
Practice: Mondays 7:00pm to 9:30pm
Full LTA fixtures and results lists: here>> 

Tue 30 Apr: Cumberland III / Summer / Away
Lost 23-1 / Claire Unwin & Grainne White / Gillian Newsom & Milly Ayliffe / Kathleen Douglas & Gill Parrott

Mon 13 May: Coolhurst II / Summer / Home
Lost 9-15 / Claire Unwin & Grainne White / Gillian Newsom & Milly Ayliffe / Gill Parrott & Lorraine George

Mon 3 Jun: Potters Bar I / Summer / Away
Won 10-14 / Claire Unwin & Grainne White / Gillian Newsom & Milly Ayliffe / Gill Parrott & Austra Palmbaha

Fri 14 Jun: Highgate Cricket I / Summer / Away
Won 7-17 / Claire Unwin & Grainne White / Emma Josty & Sally Meacher / Gill Parrott & Milly Ayliffe

Mon 24 Jun: David Lloyd Finchley I / Summer / Home
Won 13-11 / Yemesi Ifederu & Grainne White / Claire Unwin & Gill Parrott / Milly Ayliffe & Sylvia Hines

Fri 12 Jul: Totteridge I / Summer / Away
Lost 20-4 / Claire Unwin & Grainne White / Gill Parrott & Milly Ayliffe / Rebecca Lewis & Natalia Mann

Mon 22 Jul: Vicars Moors I / Summer / Home
Won 16-8 / Claire Unwin & Yemisi Ifederu / Grainne White & Gillian Newsom / Gill Parrott & Milly Ayliffe

Previous seasons:
2019 / Inter / Final place 6 / Played 7 / Won 4 / Lost 3 / Drew 0
2018 / Prem / Final place 7 / Played 7 / Won 1 / Lost 5 / Drew 1
2017 / Inter / Final place 2 / Played 7 / Won 5 / Lost 2 / Drew 0
2016 / Inter / Final place 4 / Played 7 / Won 4 / Lost 3 / Drew 0
2015 / Prem / Final place 7 / Played 7 / Won 0 / Lost 7 / Drew 0
2014 / Inter / Final place 2 / Played 7 / Won 4 / Lost 2 / Drew 1
2013 / Div 1 / Final place 1 / Played 6 / Won 5 / Lost 1 / Drew 0
2012 / Inter / Final place 7 / Played 7 / Won 1 / Lost 6 / Drew 0
2011 / Inter / Final place 3 / Played 7 / Won 5 / Lost 2 / Drew 0 
2010 / Div 1 / Final place 1 / Played 7 / Won 7 / Lost 0 / Drew 0 
2009 / Div 1 / Final place 2 / Played 7 / Won 5 / Lost 2 / Drew 0 

Ladies II

Division: 2
Captain: Emma Josty
Practice: Thursdays 7:00pm to 9:30pm
Full LTA fixtures and results lists: here>> 

Mon 29 Apr: Bush Hill Park I / Summer / Home
Won 15-9 / Sally Meacher & Lorraine George / Austra Palmbaha & Kathleen Douglas / Natalia Mann & Kate Engineer

Thu 16 May: Conway I / Summer / Away
Lost 19-5 / Emma Josty & Lorraine George / Austra Palmbaha & Natalia Mann /  Sylvia Hines & Angela Attrill

Thu 6 Jun: Hackney II / Summer / Home
Won 14-10 / Emma Josty & Sally Meacher / Austra Palmbaha & Lorraine George / Sylvia Hines & Natalia Mann

Fri 28 Jun: Highgate Cricket II / Summer / Away
Won 11-13 / Emma Josty & Sally Meacher / Austra Palmbaha & Lorraine George / Sylvia Hines & Natalia Mann

Thu 4 Jul: Potters Bar II / Summer / Home
Won 14-10 / Emma Josty & Sally Meacher / Austra Palmbaha & Lorraine George / Sylvia Hines & Natalia Mann

Thu 18 Jul: Vicars Moor II / Summer / Home
Won 16-8 / Emma Josty & Sally Meacher / Austra Palmbaha & Lorraine George / Sylvia Hines & Natalia Mann

Tue 23 Jul: Coolhurst IV / Summer / Away
Lost 18-6 / Sally Meacher & Austra Palmbaha / Lorraine George & Natalia Mann / Kate Engineer & Sylvia Hines

Previous seasons:
2019 / Div 2 / Final place 3 / Played 7 / Won 5 / Lost 2 / Drew 0
2018 / Div 3 / Final place 1 / Played 7 / Won 7 / Lost 0 / Drew 0
2017 / Div 3 / Final place 3 / Played 6 / Won 2 / Lost 2 / Drew 2
2016 / Div 3 / Final place 5 / Played 7 / Won 2 / Lost 5 / Drew 0
2015 / Div 3 / Final place 7 / Played 7 / Won 0 / Lost 5 / Drew 2
2014 / Div 3 / Final place 6 / Played 7 / Won 4 / Lost 3 / Drew 0
2013 / Div 3 / Final place 6 / Played 7 / Won 2 / Lost 4 / Drew 1
2012 / Div 3 / Final place 6 / Played 7 / Won 3 / Lost 4 / Drew 0
2011 / Div 2 / Final place 7 / Played 7 / Won 2 / Lost 4 / Drew 1 
2010 / Div 3 / Final place 1 / Played 7 / Won 7 / Lost 0 / Drew 0 
2009 / Div 4 / Final place 1 / Played 7 / Won 6 / Lost 0 / Drew 1

Ladies III

Division: 5
Captain: Mary Dinwoodie
Practice: Fridays 7:00pm to 9:30pm
Full LTA fixtures and results lists: here>> 

Thu 2 May: Winchmore Hill II / Summer / Away
Won 11-13 / Claire Richardson & Clare Woodcock / Kate Engineer & Angela Attrill / Mary Dinwoodie & Michele Freedman

Thu 16 May: Stormont III / Summer / Home
Won 16-8 / Claire Richardson & Clare Woodcock / Kate Engineer & Jane Brunner / Mary Dinwoodie & Michele Freedman

Thu 6 Jun: Highbury III / Summer / Away
Lost 14-10 / Mary Dinwoodie & Kate Lambert / Kate Engineer & Jane Brunner / Michele Freedman & Angela Attrill

Thu 13 Jun: Coolhurst VI / Summer / Home
Won 14-10 / Claire Richardson & Clare Woodcock / Kate Engineer & Jane Brunner / Mary Dinwoodie & Michele Freedman

Wed 26 Jun: Highgate Cricket III / Summer / Away
Won 8-16 / Claire Richardson & Clare Woodcock / Mary Dinwoodie & Michele Freedman / Kate Engineer & Angela Attrill

Thu 18 Jul: Barnet II / Summer / Away
Won 10-14 / Claire Richardson & Clare Woodcock / Mary Dinwoodie & Michele Freedman / Kate Engineer & Kate Lambert

Thu 25 Jul: Bounds Green I / Summer / Home
Lost 9-15 / Mary Dinwoodie & Michele Freedman / Claire Richardson & Clare Woodcock / Angela Attrill & Sharon O'Leary

Previous seasons:
2019 / Div 5 / Final place 2 / Played 7 / Won 5 / Lost 2 / Drew 0
2018 / Div 6 / Final place 1 / Played 6 / Won 5 / Lost 1 / Drew 0
2017 / Div 6 / Final place 4 / Played 6 / Won 3 / Lost 3 / Drew 0
2016 / Div 6 / Final place 4 / Played 6 / Won 2 / Lost 3 / Drew 1
2015 / Div 6 / Final place 5 / Played 7 / Won 1 / Lost 4 / Drew 2
2014 / Div 7 / Final place 3 / Played 6 / Won 3 / Lost 2 / Drew 1
2013 / Div 6 / Final place 7 / Played 7 / Won 1 / Lost 5 / Drew 1
2012 / Div 6 / Final place 5 / Played 7 / Won 2 / Lost 4 / Drew 1
2011 / Div 6 / Final place 5 / Played 7 / Won 3 / Lost 4 / Drew 0 
2010 / Div 6 / Final place 3 / Played 6 / Won 4 / Lost 2 / Drew 0 
2009 / Div 7 / Final place 2 / Played 7 / Won 4 / Lost 2 / Drew 1