Annual results
Play your Way to Wimbledon
Congratulations to our Junior Finalists: Winner Euan Christie and Runner-Up Harrison Whitty
Congratulations to our Men's Finalists: Toby Eldred and Harvey Adcock who won, and Ben Rostaing and David Howarth who came runner up.
Club Championships 2023
Men's Open Singles
Winner: Ben Rostaing
Runner Up: Toby Eldred
Men's Open Singles Plate
Winner: Harvey Adcock
Runner Up: Sam Brown
Men's Open Doubles
Winners: Tim Palmer and Toby Eldred
Runners Up: Ben Rostaing and JP Lamy
Men's Open Doubles Plate
Winners: Alan Swann and Paul Stevenette
Runners Up: Sam Brown and Andy Swann
Ladies Open Doubles
Winners: Hannah Baker and Victoria Axe
Runners Up: Lesley Luton and Ruth Swann
Ladies Open Doubles Plate
Winners: Alison Hurford and Sue Roberts
Runners Up: Angela Axe and Patcharee Shaweewan
Ladies Over 65 Doubles
Winners: Miranda Dale and Angela Axe
Runners Up: Jane Wheble and Sheila Smith
Men's Over 45 Doubles
Winners: Tim Palmer and Paul Stevenette
Runners Up: Kevin Tighe and Anthony Adams
Ladies Over 45 Doubles
Winner Alison Hurford and Lesley Luton
Runners Up: Angela Axe and Sue Roberts
Mixed Open Doubles
Winner: Toby Eldred and Victoria Axe
Runners Up: Ben Rostaing and Sue Roberts
Mixed Open Doubles Plate
Winners: Lesley Luton and Harvey Adcock
Runners up: Ruth Swann and Andy Swann
Mixed Over 45 Open
Winners: Angie Axe and Graham Moyle
Runners Up: Ruth Swann and Alan Swann
Mixed Over 45 Plate
Winners: Miranda Dale and Paul Stevenette
Runners Up: Kate Ashby and Steve Davies
Ladies Open Singles
Winner: Victoria Axe
Runner up: Hannah Baker
Play Your Way to Wimbledon 2023
Congratulations to winners Hannah Baker and Victoria Axe and JP Lamy and Ben Rostaing for winning the Play Your Way to Wimbledon Club competition.
Congratulations to Winner George Whitwell, Runner-Up Marchelo Atanasov and Third Place Euan Christie in the Play Your Way to Wimbledon Club competition.
Club Championships 2022
Juniors 8 and Under
Winner: Donald Goulder
Runner Up: Grayson Gorton
Junior 14 and Under
Winner: Kian Cadieu
Runner Up: Jamie Karia
Junior U16 Girls
Winner: Hashanah Choudhuri
Runner Up: Anna Wild
Men's Over 65 Doubles
Winners: Ray McDonnell and Graham Moyle
Runner up: Mike Piggott and David Owen
Ladies Open Doubles
Winners: Ruth Swann and Patcharee Shaweewan
Runners Up: Hannah Baker and Lesley Luton
Plate Winners: Sue Roberts and Caroline Worth
Men's Over 45 Doubles
Winners: Graham Moyle and Paul Stevenette
Runners Up: Mark Peters and Martin Trayford
Plate winners: Keith Strong and Kevin Tighe
Mixed Open Doubles
Winners: Toby Eldred and Victoria Axe
Runners Up: Ben Rostaing and Patcharee Shaweewan
Plate Winners: Dave Howarth and Lesley Luton
Over 45 Mixed Doubles
Winner: Ruth Swann and Alan Swann
Runners Up: Angela Axe and Graham Moyle
Plate Winners: Pauline Daintith and Mark Peters
Ladies Singles
Winner: Victoria Axe
Runner Up: Amanda Morgan
Men's Singles
Winner: Ben Rostaing
Runner Up: Toby Eldred
Plate Winner: Alan Swann
Over 45 Ladies Doubles
Winner: Lesley Luton and Alison Hurford
Runner Up: Sue Roberts and Patcharee Shaweewan
Plate Winners: Angela Axe and Caroline Worth
Men's Open Doubles
Winner: Mo Malkera and Harry Clark
Runner Up: Toby Eldred and Dave Howarth
Plate Final: Paul Stevenette and Alan Swann
Over 65 Ladies Doubles
Winners: Sue Roberts and Angie Axe
Runners Up: Sylvia Murray and Sheila Smith
Junior Player Award Winner: Harry Clark
Play your way to Wimbledon: Club Champion Stanley Ilounoh ; Runner-Up Euan Christie
CLUB CHAMPIONSHIPS 2021 RESULTS
Longthorpe Club Championships
11th/12th September
Mini Green Tournament
Winner Victor Rios
Runner up Jakub Klatkiewicz
U.18 Singles
Winner. Seth Briggs-Williams
Runner-up Harry Clark
Under14 Singles
Winner: Alexi Tarazi
Runner-Up: Charlie Whitty
3rd: Euan Christie
Men's Open Singles
Winner: Seth Briggs-Williams
Runner-up: Harry Clark
Plate Winner: Toby Eldred
Ladies Open Singles
Winner: Vicky Axe
Runner Up: Caroline Worth
Men's Open Doubles
Winner: Seth Briggs-Williams/Ashley Martin
Runners-up: David Howarth / Martin Trayford
Plate Winner: Alan Swan / Paul Stevenette
Ladies Open Doubles
Winner: Alison Hurford / Ruth Swann
Plate Winner: Angie Axe / Vicky Axe
Mixed Open Doubles
Winner: Ruth Swann / Harry Clark
Runners-up: Alison Hurford / Mo Malkera
Plate Winner: Toby Eldred / Vicky Axe
O.45 Men's Doubles
Winners: Hans Seeberg / Tim Palmer
Runners-up: Graham Moyle / Paul Stevenette
Plate Winners: Jason Burgess / Martin Trayford
O.45 Ladies Doubles
Winners: Caroline Worth / Sue Sansom
Plate Winners: Jane Wheble / Sylvia Murray
O.45 Mixed Doubles
Winners: Ruth Swan / Alan Swan
Runners-up: Lesley Luton / Mark Peters
O.65 Ladies Doubles
Winners: Angie Axe / Liz Norfolk
O.65 Men's Doubles
Winners: Graham Moyle / Mike Piggott
Runners-up: Bill Sansom / Ray McDonald
If you have any questions please contact Angie axeam@aol.com